Ranné období kopané na jablunkovsku
Kopaná se stala v minulém století nejpopulárnějším sportem na naší planetě a ani jablunkovsko nestálo při prudkém rozkvětu této míčové hry na počátku 20. století stranou. Dle první verze, počátky tohoto sportu souvisejí podle všeho s jablunkovskými studenty, kteří studovali a sportovně se vyžívali na vysokých školách v celé Československé republice, přinášeli své bohaté zkušenosti a seznamovali městskou i okolní mládež s pravidly kopané. Dle druhé verze, to byli italští vojáci, kteří v našem městě pobývali v neklidném období roku 1919 – 1923 a ve volných chvílích si zahráli fotbal, a tak právě oni začali zasvěcovat jablunkovské kluky do kouzla kopané. Jedna jednotka vojáků byla ubytována v Žihle u továrny Mathiase Salchera (dnešní Olza s.r.o.), druhá v budově u kostela (dnešní Jablunkovské informační centrum), a tak vznikly první primitivní travnaté fotbalové hřiště u řeky Olše a Lomňanky.
Začátky kopané v Jablunkově
Po odchodu vojáků začínají hrát, i když nejsou členy jakéhokoliv sportovního klubu, své první fotbalové zápasy kluci z Žihly, Jablunkova a Návsí. Zpočátku hráli kluci s míčem, který byl vyroben z punčochy naplněné slámou. Skutečný fotbal začali hrát od chvíle, kdy se jeden z hráčů, syn bohatého kupce z Jablunkova, stal majitelem prvního originálního koženého míče. V této době se hrálo nadivoko, zatím nebyly vytvořeny nadřízené organizace, veškerá činnost byla neorganizovaná, hráči nebyli registrováni. Utkání se hrála nahodile, pro vlastní zábavu a potěšení. Hrály se přátelské zápasy s podobnými týmy z okolí a dokonce i s fotbalisty z Čadce. Kopaná se brzy rozrostla do všech společenských vrstev. Největší překážkou byl nedostatek potřebné hrací plochy. Mladí sportovci však byli velice aktivní a dovedli si poradit. Hráli všude, kde to bylo možné. První provizorní hřiště byla v městském lese, na bývalé tržnici a za továrnou Koh-i-noor. Později, se založením sportovních klubů, vznikla hřiště naproti dnešnímu zdravotnímu středisku, v Žihle vedle koupaliště a na Bělé.
V následujících letech došlo k dalšímu ustanovení nových sportovních klubů na Těšínsku. Mimo jiné vznikl Sportovní Klub (SK) Jablunkov a Polský Klub Sportowy (PKS) Beskid Jabłonków. Bez nadsázky lze říci, že i fotbalové kluby z Jablunkova, lze považovat za zakladatele Těšínské župy fotbalové.
Sportovní Klub (SK) Jablunkov
SK Jablunkov byl založen v roce 1933. Hřiště klubu bylo naproti dnešnímu zdravotnímu středisku. U zrodu spolku stáli především lidé jako dentista Petráš Josef, který byl i trenérem mužstva.
Fotbalové hřiště u zdravotního střediska na Školní ulici – 1931
V této době za družstvo startovali brankáři Szotkowski Karel, Sikora Viktor, Müller Valentin, hráči Pfeifer Antonín, Kunz Walter, Buda Štěpán, Schwarz Karel, Wrabetz Arnošt, Sikora Vilém, Galuška Pavel, Starustka Vilém, Szotkovský Josef, Lubojatzki Otto, Lubojatzki Alois, Farník Evžen, Vrtěl Jozef, Gałuszka Karel, Zmuda Pavel, Starustka Walter, Gemroth Vilém.
Někteří však byli ctižádostivější např. Gemroth Vilém, Müller Valentin, Lubojatzki Alois si chtěli pořádně zahrát, a proto se přihlásili do klubů ve vyšších třídách.
Fotbalové hřiště na Bělé – 1932
Tělocviční jednota Sokol Jablunkov otevřela slavnostně 2. července 1933 na Bělé sportovní asreál a fotbalové hřiště.
Názvy klubu
1933 SK Jablunkov (SK – Sportovní klub)
1946 SK Sokol Jablunkov (Sokol – označení tělocvičného spolku)
1951 Sokol Koh-i-noor Jablunkov (Koh-i-noor – závod na výrobu kovové galanterie)
1953 DSO Spartak Koh-i-noor Jablunkov (DSO Spartak – Dobrovolná sportovní organizace)
1957 TJ Spartak Jablunkov (TJ – Tělovýchovná jednota)
1993 TJ Spartak EPH Jablunkov (EPH – Elektro-Praga Hlinsko závod na výrobu elektrospotřebičů)
2003 TJ Spartak Jablunkov (TJ – Tělovýchovná jednota)
2008 1. FK Spartak Jablunkov (1. FK – První Fotbalový klub)
Vlajky klubu